Navštívte nás na facebooku !

Lazúra alebo impregnát ?

VIDARON Impregnačný náter na drevo
VIDARON ochranná laková lazúra na drevo
Mnoho zákazníkov stojí často pred rozhodnutím pri ochrane dreva pred otázkou , čo použiť na drevo – aký náter. Budem sa to snažiť vysvetliť, aby to nebol ťažko pochopiteľný článok, alebo len reklama na nejaké produkty, ale aby som jednoducho vysvetlil prednosti obidvoch náterov. Neskôr sa budeme venovať aj olejom, fermežiam a iným aplikáciam.
Základný rozdiel, medzi impregnátom a lazúrou  je už jeho konečný  vzhľad. Drevo ošetrené impregnátom zostáva matné, naproti tomu ošetrené lazúrou má minimálne saténový až lesklý lakovaný povrch. Zaoberať sa budeme dnes len  novým drevom, teda nový plot, záhradný nábytok, altánok a podobne. Pod pojmom nové drevo považujeme nikdy nenatreté , iba ošetrené základným fungicídnym prípravkom , napríklad KROVSAN a pod. Impregnát – náter , ktorý po aplikovaní preniká hlboko do štruktúry dreva, ošetruje proti poveternostným podmienkám, UV žiareniu a tiež chráni pred zmodraním dreva ( postupným tmavnutím dreva ). Je ľahko aplikovateľný, dá sa striekať, natierať aj valčekovať. Lazúra – tenkovrstvá, hrubovrstvá vrstva , ktorá okrem toho , že jej prvá vrstva preniká do dreva, ošetruje pred drevokazným hmyzom, chráni pred UV žiarením a počasím. Zanecháva lakovú vrstvu na povrchu dreva. Je ľahko aplikovateľný striekaním, natieraním, alebo valčekovaním.
Tak teda , aký je vlastne rozdiel, keď na prvý pohľad to vyzerá rovnako pre obidva nátery ? Treba si v prvom rade povedať , či chcem lesklý, alebo matný povrch. A jedna veľmi dôležitá vec. Myslieť dopredu. Čo za pár rokov, keď to bude treba znova natrieť- ošetriť, lebo nič netrvá večne. Častokrát zákazníci sa rozhodnú znova natierať až keď vidia prvé príznaky starého náteru. Farba miestami černie, niekde sa olupuje. A tu nastáva problém, prebrúsiť trám sa dá a samozrejme ak nie je vo výške , kde potrebujem lešenie. Drevený obklad , ako tatranský profil sa len ťažko brúsi , lebo ma drážky. No a tu prichádza spomienka spred pár rokov, čo som použil ako náter.  Ak to bol impregnát, častokrát stačí drevo ostriekať wapkou, hadicou, zbaviť nečistôt a znova pretrieť. Ak to bola lazúra nastupuje fáza brúsenia opraskaných častí. Niekedy to ide s drôteným kartáčom , ale vo väčšine prípadov je nutné nastúpiť s brúskou. Ak to mám do výšky rúk  ešte to pôjde, no ak mám to robiť z rebríka, alebo lešenia, zvyšujem sa mi pracnosť a aj cena.
Takže ešte pred prvým náterom je nutné sa poradiť v predajni a nenechať sa nachytať reklamou , ktorá práve ide a je na kažom rohu.
Ak som pomohol, budem spokojný a samozrejme odpoviem aj na prípadné otázky .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *